Upozornění na změny a aktuální info

Aktualizace řazeny od posledního data
21.2.2013
V dubnu chystáme kurz na Raketová kamna! Přijede lektor z Dánska a vyškolí nás i Vás... počet účastníků jenom 6!  info zde
31.12.2012
Máme střechu, 3 stěny částečně i s hliněnou omítkou, verandu, okna, dveře...
domeček z JV   domeček z SZ
28.6.2011
Máme hotové všechny základové zídky a nosnou konstrukci a brzy nám snad spřátelení tesaři pomohou dodělat krov. Zatím jsme aspoň postavili boudu na nářadí a materiál a trochu srovnali dřevo na pozemku.
 
31.1.2010
Tak v tomto stavu jsme loni naši parcelu zazimovali. Štěrková plocha je základ budoucí stavby, na kraji vyvedena voda a odpad, pod plechy sklípek pro uzávěr vody. Pod zelenou plachtou vpravo je připravený modřínový rám a za maringotkou pod červenou stříškou máme uskladněnou větší část našich slaměných balíků a nějaké horší ještě pod zelenou plachtou vedle sklípku. Na jaře budeme pokračovat :-)
zazimování

9.10.  V září jsme nakonec spíš odpočívali. Konec léta v Praze byl pracovně vyčerpávající, a tak jsme na Pláni šli i na procházku, přidělali dveře ke kadibudce, pokosili zas kus šťovíků a tak... Vypadá to, že letos už jen postupně vše připravíme na přezimování a do stavby se vrhnem zas až na jaře. Musíme si tu taky užívat a nejezdit sem jen za prací :-)

3.9.  Konečně se dostávám k aktualizaci - přes léto nebyl čas a teď jsem se zas musela vrhnout na keramiku, protože za týden už jsou berounské trhy!
Máme značný skluz oproti plánu, takže jsme odložili slaměné a hliněné práce na příští sezónu a do zimy se budem snažit vztyčit krov na dřevěné kostře a udělat střechu. Především děkujeme Martinovi, že k nám přijel na jeden celý prázdninový týden i se synkem Toníkem a pokročil v přípravě dřevěné konstrukce - parádní nastavení pozednic je vyfoceno v galerii. Další Martin se synkem Jonášem u nás pobyl také pár dní a zasloužil se především o kamennou vyzdívku jedné sklepní stěny, na druhou pak vlítl Tomáš, takže sklípku už tolik nehrozí nějaký sesuv za deště... Objednali jsme teď již jen malý bagřík, kterým nám pan Kučera z Římova rozhrnul další fůru štěrku, dostatečně protáhl odvodnění základů a vytvořil jakousi základovou plochu, na kterou pak přijde izolace v geotextilii a písku a modřínový rám.
Zásadní práce, na zdaru které závisí celý další osud stavby, bylo lisování slaměných balíků a jejich ukrytí před deštěm. S majitelem sousedního pole jsme domluvili, že si můžeme nabalíkovat jeho žitnou slámu, co budeme potřebovat - za 60 Kč/q. Se štěstím jsme se v okolí doptali na jednoho z posledních majitelů vysokotlakého lisu na malé balíky, který byl ochotný přijet a slámu slisovat, řekl si 500 Kč na hodinu čisté práce (s tím, že vzal s sebou svůj valník a cesta byla v ceně). Jeden z nás byl vždycky na valníku a rovnal balíky, vyjíždějící z lisu - kvůli úpalu a létajícím částečkám slámy to byla úmorná práce, se kterou zásadně pomohl syn Tom, ale hlavně že vyšlo počasí! Sláma v balíkách nesmí zmoknout, tak jsme ještě honem, stodolu nemaje, stavěli přístřešek... vše viz Galerie. Část balíků máme za maringotkou, část v samostatném stohu pod plachtou, ale ten ještě musíme do velkých dešťů a sněhů líp zabezpečit, a ještě 60 posledních jsme odvezli jako pojistku k Jardovi na půdu do sousední vesnice.

20.6.  Stavba zahájena, třikrát sláva! Základy vykopány, drenáž položena...
O víkendu 12.-14.6. proběhla první hromadnější akce - bagrování a štěrkování základů, a díky účasti Martina a Honzy
(www.cestadreva.cz) a jejich umu a skvělým japonským nástrojům se přikročilo i k tesařským pracem. Pan bagrista trochu lamentoval, že tu chybí pořádný stavbyvedoucí, ale jinak měl s náma obdivuhodnou trpělivost. Počasí nám přálo, sluníčka bylo až moc - ale lepší než naopak - a ještě v pátek jsme po vyzvednutí druhého Toma od vlaku stihli večerní návštěvu Českého Krumlova (vyhlášený podnik "U dvou Marií" nás kvalitou a velikostí porcí dost zklamal, zato celkový půvab středověkého podhradí působil výrazně naopak).
V sobotu nám přijeli vypomoct i další Honza s Verunkou  z Českých Budějovic, a prý ne naposled, z toho máme velikou radost. Ti večer odjeli, ale navštívila nás ještě naše kamarádka  Linda se svou kamarádkou, která se právě vrátila po sedmi letech zpoza Atlantiku. Šli jsme s nimi do místní hospody prověřit, že se tam dá zajít na jedno i nedlouho před půlnocí, a tam nám Karla líčila, že nevěří ničemu kromě energie kamenů, čímž rozpoutala diskuzi na oblíbené téma. V neděli si Martin stihnul odskočit na mši, takže nám mohl pochválit našeho pana faráře... přiznávám, že i když nepatřím k žádné církvi a v našem kostelíčku jsem nikdy nebyla, stejně mě to potěšilo - jakákoliv poctivá víra myslím je nedostatkové zboží a zaplaťpámbůh za kvalitní šiřitele.
Udělala se hromada práce, jedině škoda že chyběla 3/4" hadička k močoseparačnímu nátrubku a tudíž kadibudka ještě nedosáhla své plné funkčnosti... první pokusy se ale jeví slibně.
V pěti, respektive sobotních sedmi lidech jde práce jinak od ruky! Všem zúčastněným děkujeme ze srdce nejen za pracovní nasazení, ale i za velepříjemnou atmosféru celého víkendu...
Obrazová dokumentace v Galerii.

7.6.  Pomlátili jsme kosou (a kolem dřeva i srpem) louku na půlce pozemku - hurá, letos jsme to s přehledem stihli, než vykvetly bodláky!  Přivezli jsme drenážní trubky z pálené hlíny, v nedaleké Besednici se jich chtěli levně zbavit. Jsou trochu úzké, dáme dvě řady vedle sebe. A taky přijela Liazka a vysypala nám tam asi 10 tun štěrku, což asi nebude úplně stačit, ale pro začátek dobrý... A konečně se nám na konci posekané plochy tyčí 4 kůly jako zárodek separační kompostovací kadibudky :) Vše zdokumentováno v Galerii. Objednán bagr na základy.
Taky na pozemku sušíme rozložený obří žok provlhlé ovčí vlny - uschne, nebo víc zmokne? Experiment.
Na příští víkend se těšíme - přijedou zkušení dřevoborci Honza a Martin a ozvala se nám i dvojice z Budějovic, že je naše stavba zajímá...

23.5. Začátek stavby se nám asi trošku posune, zvrkla jsem si kotník, Tomáš teď má před schvalovačkou, jsme s přípravami lehce ve skluzu... ale na ten příští víkend se nám stejně nikdo neohlásil, tak ještě v sobotu 30.5. pojedu s keramikou do Kostelce nad Černými lesy snad něco prodat a pak se vrhnem na základy zatím sami...  od víkendu 6.-7.6. se na Vás těšíme! (viz Kalendář)

17.4. Konečně máme na pozemku naše dřevo a přijel katr a řezal. Bohužel stihl zatím jen menší část, ale už je co loupat a překládat... Kamarádka na návštěvě drze prohlásila, že podle fotek si to u nás představovala romantičtější, tak jsem do Galerie doplnila současný stav a pár "antiromantických" fotek z bezprostředního okolí...

25.3. Po důkladné úvaze jsme změnili příspěvek na stravu v případě společného vaření na cca 100,-Kč/den (viz Info...). Věc se má tak, že pracanty bychom rádi i plně hostili, ale nechce se nám živit spíše výletníky a rekreanty... přitom by bylo hříchem přijet k nám a ani si nevyrazit do lesa nebo do Krumlova... Asi to dopadne tak, že pokud budeme chtít vařit společně, příspěvek bude dobrovolný dle Vašich možností a uvážení.
Zpět na hlavní stránku Klikni pro návrat